czwartek, 27 lipiec

Logowanie

Zarejestruj się! Przypomnij hasło

Użytkownicy Online

Na stronie przebywa:
2 użytkowników
Przybrda
Piękna , malownicza wieś o bogatych walorach turystycznych i przyrodniczych.
Przybrda
Województwo: zachodniopomorskie
Powiat: szczecinecki
Gmina: Biały Bór

Położenie:
Przybrda leży na terenie gminy Biały Bór, w powiecie szczecineckim, województwo zachodniopomorskie, przy drodze krajowej nr 20 Stargard Szczeciński - Szczecinek - Gdynia. Według danych z 31 grudnia 2007, miejscowość zamieszkiwało 366 mieszkańców. W latach 1975-1998 wieś należała do woj. koszalińskiego. Oddalone jest od: ·Szczecina o 194 km na wschód ·Koszalina o 64 km południowy wschód ·Słupska o 82 km na południe ·Gdańska o 160 km na zachód ·Bydgoszczy o 144 km na północny zachód ·Piły o 87 km na północ W bliskim sąsiedztwie miejscowości Przybrdy znajdują się Obszary chronionego krajobrazu obejmujące ok. ¼ powierzchni gminy Biały Bór w obszarach: - północne i częściowo wewnętrzne tereny gminy wraz z jeziorami Cieszęcino, Łobez, Bielsko, obejmuje południową część obszaru chronionego krajobrazu „Okolice Żydowo – Biały Bór” Teren objęty tą forma charakteryzuje się malowniczym krajobrazem. Duży kompleks leśny obejmujący niemal wszystkie typy siedliskowe lasów, różnego rodzaju tereny podmokłe, duże zbiorniki wodne oraz szczególnie urozmaicona rzeźba terenu była głównym argumentem za powołaniem obszaru chronionego krajobrazu. W trakcie prowadzonych obserwacji potwierdzono ponadprzeciętne walory krajobrazowe okolic Żydowa. Wybrane elementy tego kompleksu krajobrazowego charakteryzują się dużymi walorami faunistycznymi w szczególności jezioro Kwiecko. Niezwykle malowniczy oraz cenny element obszaru stanowi niespotykanej wielkości kompleks źródliskowy położony wzdłuż krawędzi doliny Radwi na wysokości jeziora Kwiecko. Jest to z pewnością jeden z największych kompleksów źródeł oraz "wiszących" torfowisk na Pomorzu, a być może i w kraju. - zachodnią część gminy w rejonie jezior Stepieńskie, Dołgie obejmuje wschodnią część obszaru chronionego krajobrazu „Jeziora szczecineckie”

Opis miejscowości:
Przybrda to największa wieś w Gminie Biały Bór licząca 400 mieszkańców. Kiedyś ta wieś tętniła życiem, gdyż istniał tu największy na pomorzu oddział Państwowych Gospodarstw Rolnych, zakład ten mógł się poszczycić wieloma osiągnięciami w dziedzinie hodowli trzody chlewnej,krów mlecznych , upraw zbóż oraz duża uprawa ziemniaka. Choć ziemia w PGR była słaba bo klasy V,VI , to zakład nie poprzestawał na rozbudowie. Została zbudowana najnowocześniejsza suszarnia zbóż, olbrzymie przechowalnie ,oraz silosy pasz. Oprócz produkcji zwierzęco - roślinnej mogła się poszczycić pięknym przedszkolem oraz stołówką gdzie stołowali się w niej nie tylko pracownicy ale także myśliwi, urzędnicy oraz zagraniczni goście. Praca w Państwowych Gospodarstwach Rolnych nie była lekka, a pracy było zawsze dużo szczególnie w żniwa i wykopki, to mieszkańcy nie poprzestwali tylko na pracach, znajdowali oni także czas na rozrywkę i odpoczynek. Mogli oni korzystać ze świetlicy wiejskiej, klubu gdzie organizowano wiele imprez kulturalno- sportowych, wielu mieszkańców do dziś wspomina te chwile ze łzami w oczach. Z nadejściem roku 1990, rozpadło się to, to co przez wiele lat było oaza pracy i życia naszych mieszkańców. Aktualnie wieś nasza jest wsią popegerowską ale nie znaczy że gorszą, nie znaczy także ze się nie rozwija. Dzięki Sołtysowi Radzie Sołeckiej oraz mieszkańcom wieś nasza tętni życiem , rozwija się i coraz to bardziej przypomina wieś na miarę XXI wieku. Na terenie Sołectwa znajdują się dwa sklepy , zakład budowlany i stolarski, spółdzielnia mieszkaniowa. Najważniejsza budowla naszej wsi jest nowo wybudowana świetlica wiejska jako OŚRODEK INTEGRACJI KULTURALNEJ W PRZYBRDZIE- przy którym zrzeszone są Panie w Kole Ligi Kobiet Polskich, wielu kółek , warsztatów a w szczególności dostęp do internetu, pozwala naszym dzieciom, młodzieży rozwijać swoje zainteresowania. Mieszkańcy integrują się i bawią, działają aktywnie dla dobra społeczeństwa wiejskiego. Atutem tej miejscowości są jej mieszkańcy i ich wspólne działanie w każdej sprawie, walorem naszej miejscowości jest krajobraz, dużo terenów zielonych i lasów, położenie nie daleko rezerwatu przyrody. Wszytko to sprawia iż nasza wieś jest wyjątkowa.

Przybrda
Piękna , malownicza wieś o bogatych walorach turystycznych i przyrodniczych.
image16847

Skwer zgłoszony do konkursu"Pożyteczne Wakacje 2012- Najpiekniejsza nasza wieś" - gdzie po wygranym konkursie zasadzone będą tu przepiękne drzewka, krzewy i kwiaty.

image16848

Skwer zgłoszony do konkursu"Pożyteczne wakacje 2012"

image16849

Skwer zgłoszony do konkursu"Pozyteczne wakacje 2012"

image18422

\"PARK NADZIEI\"- DZIAŁAJ LOKALNIE 2012

image18423

Cięzko pracowaliśmy - Pani Radna Maria Porucka, Sołtys Anna Łajkosz

image18424

Park nadziei w pracy

image18425

Park nadziei w pracy

image18426

Efek pracy projektanta.

image18427

Park widziany z góry.

image18428

Uroczyste otwarcie.

image18429

Burmistrz Paweł Mikołajewski, oraz Skarbnik Anna Dobrzańska

image18430

Przecięcie wstegi przez burmistrza i małego Konrada.

image18431

Zwiedzanie placu.

Więcej zdjęć ...
Przybrda
Piękna , malownicza wieś o bogatych walorach turystycznych i przyrodniczych.
image18432

Ciężki sprzet:0

image18433

Cięzka praca:)

Więcej zdjęć ...
Przybrda
Piękna , malownicza wieś o bogatych walorach turystycznych i przyrodniczych.
Przybrda
Piękna , malownicza wieś o bogatych walorach turystycznych i przyrodniczych.
image18434

Nasze hasło:)

image18436

opis

image22205

PaniTereska prowadzi zajecia kulinarne w tegoroczne wakacje 2013.

image22206

Plakat promujący "Pożyteczne wakacje 2013"

image22207

Zabawa ze snopami słomy.

image22208

Wycieczka do Hodowli Danieli

image22209

Gry i zabawy edukacyjno sportowe podczas wakacji.

image22210

Początek wystawy staroci.

image22211

Elementy wystawy.

image22212

Elementy wystawy.

image22213

Wystawa staroci.

image22214

Elementy wystawy.

image22215

Elementy wystawy.

image22216

Gry i zabawy na świezym powietrzu.

image22217

Mecz piłki nożnej.

image22218

Zajęcia Plastyczne, ogłoszenia i ulotki.

image22219

Podsumowanie projektu., wręczenie upominków.

image22220

Wręczenie upominków przez koordynatorów.

image22405

Zajęcia rzeźbiarsko-modelarskie i Kuba na pierwszy planie:)

image22406

Ciężka :) praca z gliną.

image22407

Dawid i zabawa z glina podczas tegorocznych wakacji 2013.

image22408

Zajecia prowadziła Pan Przemek - sam próbował coś wyrzeźbić :)

image22409

Ciąg dalszy warsztatów :)

image22410

Nasza wystawa staroci:)

image22411

wystawa

image22412

Zabytek :)

image22413

Odwiedziny w gospodarstwie agroturystycznym .

image22414

Bażanty.

image22415

Nad zatoczka z fontaną.

image22416

w domu góralskim z grillem ,

image22418

w stadninie koni.

image22419

Konie

image22420

z instruktorem

image22421

Grupa I w całosci z opiekunem Pania Danusia, druga szykuje nam pyszne desery:)

image22422

Karolewko :)

image22423

Król łabędz , pośrodku domowników.

Więcej zdjęć ...

 

„Pożyteczne Wakacje 2013 już za nami :)!”    Tegoroczne wakacje zaliczamy do udanych, pogoda była rewelacyjna i na brak zajęć nie mogliśmy narzekać. Wszystko to dzięki Fundacji Wspomagania Wsi z Warszawy i złożonemu przez Białoborskie Stowarzyszenie „OTWARTE DRZWI”, wnioskowi pn.”Pokaż co masz na strychu- wystawa staroci”. Dzieciaki i młodzież z Sołectwa Przybrda na przełomie lipca i sierpnia uczestniczyła w zajęciach rozrywkowo- sportowych oraz brały udział w pozyskiwaniu starych dawno zapomnianych rzeczy do przygotowania wystawy(był to główny cel projektu). Dzieciaki bardzo chętnie uczestniczyły w różnorodnych zajęciach, grach i zabawach na świeżym powietrzu, spacerach, zajęciach przy wyrabianiu przedmiotów z gliny, oraz tak bardzo obleganych zajęciach kulinarnych.   Podczas trwania projektu, odwiedziły Stadninę Koni w Karolewku oraz Gospodarstwo Agroturystyczne i hodowlę Danieli. Podczas trwania zajęć pod okiem opiekuna przygotowywały sobie sami drugie śniadania, które potem wspólnie z całą grupą degustowały. Wszystkie działania dzieci i młodzieży zwieńczyło ognisko i dyskoteka. Efektem pracy jest wystawa staroci uzyskanych od mieszkańców naszej wsi jak i od mieszkańców sąsiednich miejscowości, która dostępna jest dla wszystkich mieszkańców i gości  do końca września w świetlicy wiejskiej w Przybrdzie. Wszyscy aktywni uczestnicy zajęć, warsztatów otrzymali upominki – szkolne wyprawki             ( zeszyty, bloki, długopisy, farby, kredki, mazaki, itp. Art. biurowe)na dobry początek nowego roku szkolnego. Dzięki wsparciu Fundacji dzieci i młodzież każdego roku może uczestniczyć w zajęciach , które rozwijają ich zainteresowania i urozmaicają wolny czas podczas wolnych dni od nauki w szkole są początkiem nowych przyjaźni a przede wszystkim wywołują uśmiech na buziach co nam koordynatorom takich działań sprawia satysfakcję z tego co robimy . Kolejne wakacje już za 10 miesięcy !:).                                                         Koordynatorzy: Danuta Zubal , Przemysław Kuchenbeker    

autor: Przybrda425

Przybrda
Piękna , malownicza wieś o bogatych walorach turystycznych i przyrodniczych.
Przybrda
Piękna , malownicza wieś o bogatych walorach turystycznych i przyrodniczych.
Przybrda
Piękna , malownicza wieś o bogatych walorach turystycznych i przyrodniczych.

Napisz do administratora


administrator@atlaswsi.pl