czwartek, 27 lipiec

Logowanie

Zarejestruj się! Przypomnij hasło

Użytkownicy Online

Na stronie przebywa:
2 użytkowników
Ryszewo
Cisza, spokój i natura.
Ryszewo
Województwo: kujawsko-pomorskie
Powiat: żniński
Gmina: Rogowo

Położenie:
Wieś położona na szlaku piastowskim, lokalny węzeł drogowy łączący się z drogą krajową Poznań- Bydgoszcz S5. Malownicza wioska położona w śród lasów i krainie jezior Pałuckich.

Opis miejscowości:
Ryszewo leży na terenie najstarszego osadnictwa okresu prasłowiańskiego. Pierwsze ślady ludzkiej bytności w okolicach wsi pochodzą sprzed przeszło 2,5 tysiąca lat. Powstało w średniowieczu na ówczesnym trakcie ze Żnina do Gniezna, nad nieistniejącymi już Jeziorem Ryszewskim i Churzewo (Charzewo). W Ryszewie istnieje amatorska drużyna piłki nożnej "Ryszewianka Ryszewo". Przez Ryszewo przepływa struga Ryszewska. Znajduje się sztuczny zbiornik wodny (staw), na którym od wiosny do jesieni gościmy stado dzikich kaczek. Zimą służy młodzieży i dzieciom jako miejsce zabawy i gier na lodzie. Możemy się pochwalić bardzo dobrym miejscem na sanki, na pobliskiej górze. Nasze polne drogi służą nam w czasie kuligów oraz spacerom. Mamy dobre zaplecze sportowe, boisko piłki nożnej, siatkówki. Świetlica jest miejscem jednoczącym młodzież przy wspólnych grach i zabawach. Mieszkańcy i goście mają możliwość zrobienia zakupów w naszych dwóch sklepach, a gdy auto w potrzebie można go naprawić w warsztacie mechaniki samochodowej.

Ryszewo
Cisza, spokój i natura.

 W Ryszewie odbywają się cykliczne wydarzenia. Co roku orgazniowany jest: Dzień Babci i Dziadka, Dzień Kobiet, Dzień Dziecka, Dzień Matki, w sierpniu odbywa się festyn rekreacyjno- sportowy o Puchar Wójta Gminy Rogowo, po turnieju jest serwowana ciepła i smaczna grochówka oraz bufet. Dzieci biorą udział w różnych grach i zabawach. Po całości rozpoczyna się zabawa taneczna do białego rana.

autor: soltys13

Ryszewo
Cisza, spokój i natura.

Historia Ryszewa powstała na terenie najstarszego osadnictwa okresu prasłowiańskiego około 2,500 lat temu. Pierwsze wzmianki o Ryszewie pojawiają się w 1285r. kiedy to książe Przemysław II zwolnił wieś z podatków i pozwolił założyć miasto. Osada powstała około 1200 roku. W 1370r. Ryszewo przeszło w posiadanie klasztoru w Trzmesznie. W 1383r. stało się własnością rycerską. W 1618 ponownie własnością kościelną. W średniowiecznych źródłach nie zawsze rozróżniano Ryszewa od Ryszewka, dlatego też mawiano na Ryszewko, " Ryszewo w którym jest kościół " .

autor: soltys13

Ryszewo
Cisza, spokój i natura.
image12294

Budynek dawnej szkoły w Ryszewie. źródło:M. Zanto

image12295

Ryszewo od strony Żnina. (z lotu ptaka) źródło: M. Zanto

image12299

Trawnik i tuje po rekultywacji w, której udział brała młodzież podczas pożytecznych wakacji 2009. źródło: Stowarzyszenie \"Ryszewianki\"

image12301

Ryszewo nocą. źródło:Stowarzyszenie \"Ryszewianki\"

Więcej zdjęć ...

 Najstarszą zabudową jaka znajduje się w Ryszewie to dom jednorodzinny z okresu połowy XIX wieku. Większość budynków powstała na przełomie XIX i XX wieku m.in. Budynek dawnej szkoły (1910r.) . W połowie XX wieku znikały chłopskie zagrody kryte strzechą, a na ich miejsce pojawiały się nowe bardziej solidne budynki, choć nie zawsze interesujące pod względem architektonicznym.

autor: soltys13

Ryszewo
Cisza, spokój i natura.
image12300

Fot. 3. Dożynki w Ryszewie – około 1950 r. (fot. archiw. ze zb. R.W. Pawlickiego).

Więcej zdjęć ...

Mieszkańcy Ryszewa aktywnie brali udział w powstaniu Wielkopolskim. Czynnie uczestniczyli w zrywach wolnościowych. W latach 20. i 30. minionego stulecia w Ryszewie były dwa majątki ziemskie należące do Teofila i Zenona Jankowskich. W czasie II wojny światowej część mieszkańców była wywieziona do Niemiec jako siła robocza w folwarkach niemieckich. Kilku mieszkańców brało czynny udział w walkach II wojny światowej. Pamiętamy również o poległych na polach bitew i w obozach koncentracyjnych.

autor: soltys13

Ryszewo
Cisza, spokój i natura.

Nazwa: Mechanika samochodowa

Działalność:
Wszelka naprawa aut. Szybko i tanio.

Czynne w godzinach: Czynne od poniedziałku do piątku w godz. 8-17. w soboty od 8 do 14.

Adres pocztowy: Ryszewo 36 88-420 Rogowo

Telefon: 728361002

E-mail:

Nazwa: Posadzki maszynowe

Działalność:
Duża dokładność oraz estetyka wykonania. -laserowe nanoszenie poziomów -posadzki betonowe z mixokreta z dodatkami -zacieranie mechaniczne Wykonuje również: -podbetony, warstwy spadkowe na dachach (styrobetony), tarasy, balkony.

Czynne w godzinach: 6 dni w tygodniu od godz 7- 17.

Adres pocztowy: Ryszewo 14

Telefon: 785224661

E-mail:

Nazwa: Sklep spożywczo- monopolowy

Działalność:
usługi handlowe

Czynne w godzinach: czynne od poniedziałku do soboty w godz. 8-14. i od 16-21.

Adres pocztowy: Ryszewo 10 88-420 Rogowo

Telefon: 784124335

E-mail:

Nazwa: Sklep spożywczo- przemysłowy

Działalność:
sprzedaż spożywczo-przemysłowa

Czynne w godzinach: codziennie od godz. 7- 20. w niedziele i święta od godz. 9-20.

Adres pocztowy: Ryszewo 11 88-420 Rogowo

Telefon: 781996971

E-mail:

Ryszewo
Cisza, spokój i natura.
Ryszewo
Cisza, spokój i natura.

Napisz do administratora


administrator@atlaswsi.pl