czwartek, 27 lipiec

Logowanie

Zarejestruj się! Przypomnij hasło

Użytkownicy Online

Na stronie przebywa:
1 użytkownik
Wsola
Jeśli pragniesz pooddychać powietrzem Witolda Gombrowicza, przyjedź do Wsoli.
Wsola
Województwo: mazowieckie
Powiat: radomski
Gmina: Jedlińsk

Położenie:
Wsola położona jest w sąsiedztwie Radomia w południowej części województwa mazowieckiego. Przez jej teren przebiega międzynarodowa trasa E77 ( na odcinku (Warszawa-Kraków). Administracyjnie należy do Gminy Jedlińsk.

Opis miejscowości:
W październiku 2009 roku Wsola na trwałe wpisała się w literacki atlas Polski. Otwarto tu bowiem jedyne w Europie Muzeum Witolda Gombrowicza. Kto pragnie pooddychać powietrzem Wielkiego Prześmiewcy, oswoić się z jego gębą i pupą ("Ferdydurke"), ten koniecznie musi odwiedzić tę miejscowość.

Wsola
Jeśli pragniesz pooddychać powietrzem Witolda Gombrowicza, przyjedź do Wsoli.
image9513

Las Państwowy we Wsoli.

image11125

Muzeum Witolda Gombrowicza

Więcej zdjęć ...

Na terenie Wsoli, około 1,5 km od wsi znajduje się uroczysko leśne "Wsola" ( pow. ok. 550 ha ), które jest przedłużeniem najbardziej wysuniętej na zachód części Puszczy Kozienickiej. Dosyć niedawno występowala tu jeszcze jodła ( na początku XX w. ) Obecnie występują tu głównie bory sosnowe. W środku tego miejsca znajduje się gajówka Wsola, a dalej rozciąga się duże torfowisko o nazwie Czarny Ług.

Przez Wsolę prowadzą następujące szlaki turystyczne:

- szlak pieszy czarny: Bartodzieje-Wsola.

- szlak rowerowy czarny: Wsola-Kozinki-Cerekiew.

- szlak rowerowy zielony: Gulin-Wsola-Lesiów.

Kolejną ważną atrakcją Wsoli jest kościół w stylu neoromańskim pod wezwaniem św. Bartłomieja, czyli jednego z 12 apostołów. Został zbudowany w latach 1918-1930, w miejscu poprzedniego z 1629 roku. Jeszcze wcześniej istniał tu kościół drewniany, wybudowany około 1470 roku. W XVI wieku został zniszczony przez kalwinów. Kościół ten posiada 2 dzwony: pierwszy z napisem restauracyjnym z 1623 roku a drugi z sygnaturką z 1647 roku.

Inną atrakcją tej miejscowości, i możliwe że najważniejszą, jest Muzeum Witolda Gombrowicza. mieści się ono w zabytkowym pałacu we Wsoli, położonym w odległości około 10 km od Radomia i 90 km od Warszawy. W miejscu tym mieszkał sam Gombrowicz wraz z żoną Aleksandrą z Pruszaków Gombrowicz oroaz córką Tereską. Był tu ostatni raz w 1939 roku, tuż przed wybuchem 2 Wojny Swiatowej. We wsolskim pałacu powstawał „Pamiętnik z okresu dojrzewania” – debiut literacki oraz fragmenty słynnej „Ferdydurke”. Ekspozycja stała, zatytułowana „JA, Gombrowicz” odwołuje się do biografii pisarza. W muzeum można zobaczyć cenne pamiątki, jak choćby walizkę, która towarzyszyła Gombrowiczowi przez 30 lat emigracji, maszynę do pisania, pióra czy okulary. Muzeum Witolda Gombrowicza zainaugurowało swoją działalność w dniach 10-11 października 2009 r., po trzech latach remontu i przygotowań. Często w tym muzeum spotkać można bardzo ciekawe projekty, jak np. występ Stanisława Soyki czy zespołu Kumka Olik.

autor: raczki

     Wsola to miejscowość bogata w  dary natury.We Wsoli znajdują się łąki, pastwiska, grunty orne, sady, lasy. W lasach żyją m.in. populacje lisów pospolitych, saren europejskich, wiewiórek pospolitych, dzik środkowo europejski. Rosną tam świerki, jodły sosny i brzozy.W okolicach lasu, na pobliskich polach i łąkach żyją populacje zajęcy szaraków. W państwowym lesie znajdują się parkingi, na których można odpocząć w trakcie wycieczki szlakiem rowowym lub pieszej. Do lasu możemy udać się na grzybobranie. Przebywając na tym obszarze poznajemy bogate dar natury. Naszym oczą ukazują się wspaniałe jagody, soczyste jeżyny, okazałe borówki. We Wsoli są także prywatne stawy i lasy, ale z tlenu produkowanego m.in.przez te drzewa korzystamy wszyscy. Rośliny pełną również funkcję filtrów, które pobierają z powietrza dwutlenek węgla.     Las to miejsce relaksu. Odpoczywamy w nim, oddychając świeżym powietrzem, w którym jest o wiele mniej spalin i zanieczyszczń niż w zatłoczonym mieśćie. Tu możemy się wyciszyć i korzystać z uroków okolicy.

    Jedną z atrakcji jest także Muzeum Witolda Gombrowicza. Budynek to pałac, dawna własność Jerzego Gobrowicza - brata autora. Zgromadzone muzeum eksponaty ukazują nam życie i twórczośc pisarza. Jedymi z nich są: szachy (ulubiona gra twórcy),  okulray, fajki, rękopisy, rodzinne fotografie. Zapoznanie się z życiem pisarza ułatwiają nam projekcje multimedialne oraz filmy, które możemy tu ujrzeć.Również wystrój jest niezwykle interesujący.     W muzeum odbywa się wiele ciekawych  koncertów,dyskusji, spotkań literackich. Każdy znajdzie coś dla siebie. Są tu organizowane m.in. koncerty rockowe, bluesowe, fortepianowe i spektakle. Artyści, którzy wystąpili w muzeum to m.in.: Stanisław Soyka, "Kumka Olik", Lena Ledov. Imprezy odbywają się nietylko wewnątrz budynku, ale porą letnią również na zewnątrz. W parku przed muzeum można  często ujrzeć kuropatwy i bażanty.

autor: alkanado

                Wsola to nie tylko zabudowania , ale także zachwycająca przyroda, która kusi swoim urokiem… Najpiękniejszy krajobraz możemy ujrzeć wiosną i latem, kiedy wszystko budzi się do życia i zdaje się rosnąć i pięknieć na naszych oczach. Na terenie Wsoli znajduje się wiele lasów, łąk i pól, które świetnie sprzyjają wycieczkom rowerowym, długim spacerom lub piknikowaniu.                 Mieszkańcy naszej wsi przywiązują wagę do estetyki swoich przydomowych ogródków, które niejednokrotnie oczarowują nas wyglądem. Przecież nic nie działa, tak kojąco na zmysły, jak widok świeżej zieleni, zapach kwiatów, czy szmer wody dobywający się z przydomowego stawu.                 Doceńmy piękno wsolskiej przyrody - usiądźmy w cieniu rozłożystych drzew i przyjrzyjmy się rozkwitającym barwnym płatkom… Wsłuchajmy się w brzęczenie owadów i śpiew ptaków. Raj jest na wyciągnięcie ręki…

autor: teresa

Największą atrakcją Wsoli jest otwarte niedawno Muzeum Witolda Gombrowicza, jedyne takie w Europie. Można w nim obejrzeć wiele cennych pamiątek po pisarzu: zdjęć, dokumentów, rzeczy osobistych, poczytać jego dramaty i powieści w najróżniejszych językach, obejrzeć filmy dokumentalne z udziałem pisarza, przejrzeć rozmaite gombrowicziany albo po prostu przyjechać na niepowtarzalny koncert. Muzeum bowiem już od momentu otwarcia organizuje w niedziele lub inne dni tygodnia koncerty jazzowe, spotkania z ciekawymi ludźmi itp. Dokładniejszych informacji o tym miejscu można poszukać na stronie Muzeum Literatury http://www.muzeumliteratury.pl/muzeum_4.htm. Muzeum Witolda Gombrowicza czynne jest od środy do niedzieli w godzinach 10-17. Tel. 048 321 50 73.

Do zabytkowych budowli należy także miejscowy kościoł pw. Św. Bartłomieja. Wiele w nim obrazów, polichromii i rzeźb godnych obejrzenia. Do dziś zachowały się dwa ornaty uszyte z XVIII-wiecznych tkanin i mszał z 1778 roku. Badacze polskich nekropolii będą mieli także co robić na miejscowym cmentarzu. Zachowały się cenne nagrobki z XVIII wieku.

Wszyscy turyści odwiedzajacy Muzeum mogą zatrzymać się w okazałym Hotelu Wsola, odpocząć nad uroczymi stawami czy iśćna spacer do kilusetletniego lasu. W położonej obok Wsoli sąsiedniej miejscowości - Piastów - znajduje się lotnisko obejmujące obszar około 100 ha. Działa przy nim Aeroklub Radomski z czterema sekcjami:samolotową, szybowcową, spadochronową oraz modelarską. W sierpniu odbywają się tu Mistrzostwa Europy w akrobacji szybowcowej. Naprzeciwko lotniska wybudowano strzelnicę sportową. Oba obiekty przyciągają z całego Mazowsza wielbicieli tych sportów. My także zapraszamy.

autor: Gomber

Wsola
Jeśli pragniesz pooddychać powietrzem Witolda Gombrowicza, przyjedź do Wsoli.
image11153

Mapa gminy (zdj. pochodzi ze strony gminy)

Więcej zdjęć ...

Wieś ta została odnotowana po raz pierwszy jako parafia w dziele  Liber Beneficiorum wybitnego historyka Jana Długosza (lata gromadzenia danych: 1470-80), gdzie wskazano na istnienie już w roku 1440 kościoła wsolskiego pod wezwaniem świętego Bartłomieja. Ta parafia powstała około roku 1358. Około 1480 r. Jan Kochanowski (nie ten poeta, tylko jego dziadek) poślubił we Wsoli Barbarę Szlizównę, która w wianie wniosła m.in. Czarnolas. W okresie reformacji wieś ta była pod kontrolą idącej za nowymi nurtami szlachty. Posiadaczami Wsoli byli wówczas m.in. Anna ze Ślizów Dąbrowska, określana jako heretyczka, Anna Ożarowska, fundatorka walcząca z kościołem o dobra tej plebanii, Andrzej Lasota - wielki brat polski oraz Adam Kochanowski - bratanek Jana Kochanowskiego oraz sędzia, który w XVI wieku zamienił tutejszy kościół na zbór ariański. W roku Krzysztof Siemieński, kolejny dziedzic Wsoli wznosi na miejscu starego drewnianego kościółka murowaną świątynię. W 1644 r. właścicielem Wsoli zostaje Stanisław Witkowski - zięć Jana Kochanowskiego; jego syn, noszący również imię Stanisław, przekazuje Wsolę córce Elżbiecie, która wnosi wieś w posagu Aleksandrowi Adamowi Drzewieckiemu - wojewodzie lubelskiemu. W roku 1750 roku Wsola, za sprawą ich córki Konstancji, żony Józefa, kasztelana lubelskiego, staje się dziedzictwem rodu Sołtyków, polskiego rodu szlacheckiego pochodzącego z Prus Królewskich. Właścicielem dóbr stał się m.in. syn Konstancji i Józefa, Kajetan Sołtyk - biskup krakowski, którego porwanie przez Rosjan przyczyniło się do zawiązania konferencji barskiej,czyli zbrojnego związku szlachty polskiej w Barze na Podolu 29 lutego 1768 roku. Kolejnymi właścicielami dóbr wsolskich byli: bratanek biskupa Józef- kasztelan małogoski i zawichojski oraz jego syn Franciszek Salezy - senator i kasztelan Królestwa Polskiego. W kolejnych latach dzieje Wsoli były bardzo niespokojne, przechodziła z rąk do rąk. W końcu w roku 1972 Jakub Grobicki staje się jedynym właścicielem tego miejsca. Dwa lata później ukończona zostaje budowa pałacyku wg projektu łódzkiego architekta Augusta Furuhjelma. W roku 1920 Jakub Grobicki sprzedaje majątek wsolski Marii Magdalenie Pruszakównie, herbu Leliwa, która cztery lata później udostępnia pałac i folwark swojej bratanicy Aleksandrze z Pruszaków oraz jej mężowi Jerzemu Gombrowiczowi, bratu Witolda Gombrowicza . W ten sposób Gombrowiczowie uzyskali ten pałacyk na własność. W roku 1929 Aleksandra Gombrowicz wykupuje na własność dobra wsolskie na publicznej licytacji zarządzonej przez Towarzystwo Kredytowe Ziemskie. W kolejnych latach Wsola borykała się z licznymi problemami natury finansowej. Jedynym wyjściem dla osady była sprzedaż dóbr ziemskich. Do roku 1945, kiedy to majątek na mocy Dekretu PKWN przejął na własność Skarb Państwa, Aleksandra Gombrowiczowa sprzedała kolonistom bądź osobom prywatnym 153 ha gruntów. We Wsoli bywal bardzo często Witold Gombrowicz, który w tej okolicy znajdował wiele inspiracji do swoich dzieł.

autor: raczki

Jak podaje książka „Powiat radomski. Od średniowiecza po współczesność” pod red. Sebastiana Piątkowskiego, pierwsza wzmianka o szkole we Wsoli pochodzi z roku 1900. Jest to tabela przedstawiająca strukturę wyznaniową i społeczną uczniów szkół elementarnych w powiecie radomskim. Według niej w 1900r. we wsolskiej szkole uczyło się 73 dzieci chłopskich (39 chłopców i 34 dziewcząt) wyznania rzymskokatolickiego. Następna informacja o tej placówce pochodzi z 1913 r. i jest to także tabela. Przedstawia ona przychody budżetowe szkół elementarnych w powiecie radomskim. Według niej szkoła we Wsoli w 1913r. uzyskała: 307 rubli z dotacji ze skarbu Państwa, 7 rubli ze składek mieszkańców, 166 rubli z tzw. wpływów nadzwyczajnych. Materiał źródłowy podaje również, że otrzymała ona 25 rubli 12 kopiejek z odsetek od kapitału przechowywanego w instytucjach oszczędnościowo –pożyczkowych.

 

Dziewczyny z II a

autor: teresa

Najstarsza wzmianka o osadzie pochodzi z księgi Liber Beneficiorum Dioecesis Cracoviensis Jana Długosza. Historyk widocznie niewiele posiadał o niej wiadomości, skoro nie umiał nazwać jej właściciela i nie wymienił łanów kmiecych ni miejsca odprowadzania dziesięciny. Stwierdził natomiast, że „Wszolya miała już wówczas  (1440 r.) kościół parafialny drewniany, pod nazwaniem świętego Bartłomieja, pleban jej trzymał grunta i łąki na swą potrzebę, a do parafii należały: Pyastków, dziedzictwo Mikołaja Sliza h. Habdank i Chwarthy ( dziś Klwaty) Jana Firleja h. Lewart”. Erekcja kościoła zaginęła, ale z zeznań niejakiego Promieńskiego (1544 r.) wynikało, że kościół stał nad rzeczką Szmuk, a w posiadaniu proboszcza pozostawały place, łąki, młyn pod Piastowem, trzy sadzawki, siedem karczm, część lasu aż do samej rzeczki Czarny bród. Bardzo ciekawa jest etymologia nazwy miejscowości. Językoznawcy nie są zgodni co do jej pochodzenia. Podaje się dwie możliwości: albo utworzono ją od nazwy dzierżawczej - Wszel, Wszoł lub Wszołek, albo od wszel (człowiek zawszony), wszołek (wszarz, pogardliwe przezwisko nędzarza) lub wszoły (wszy bydlęce). W XVI wieku najprawdopodobniej  kościół we Wsoli zamieniono na zbór kalwiński lub ariański. Legenda, żywa jeszcze w XIX wieku wśród miejscowych, głosi, że „dawniejszy kościół wsolski, gdy go innowiercy zajęli, zapadł się wraz z dzwonnicą, i że tam, gdzie stał, teraz jeszcze słyszeć niektórzy mogą wychodzący spod ziemi jęk dzwonów i widać niekiedy dziecię płaczące”. Nowy kościół drewniany, modrzewiowy w kształcie łodzi wzniesiono w 1629  roku dzięki staraniom dziedzica Wsoli Krzysztofa Siemieńskiego, który procesował się z Adamem Kochanowskim, poprzednim właścicielem, o zabrane szaty i naczynia liturgiczne. Modrzewiowy kościółek służył mieszkańcom przez ponad dwa i pół wieku. W 1930 roku zakończono budowę murowanej świątyni. Stary kościółek rozebrano i przeniesiono do Bodzechowa koło Ostrowca Świętokrzyskiego na życzenie Anieli Kotkowskiej, babki Jerzego i Witolda Gombrowiczów. Ostatnim właścicielem majątku był Jerzy Gombrowicz (starszy brat Witolda) ożeniony z Aleksandrą Pruszakówną, córką właściciela Wośnik. Młodzi zamieszkali w pałacu ciotki Oleni, który następnie od niej formalnie odkupili. Wiedli bujne życie towarzyskie. Młody Witold często przyjeżdżał tu na wakacje. Lubił to miejsce. Lubił piękny i wygodny pałac położony tuż przy głównym trakcie, liczne towarzystwo, które zjeżdżało się tu latem, tenis, ping-pong z przemiłą bratową, Olenią, jazdę na rowerze, brawurowe partie szachów z błyskotliwym i dowcipnym Jerzym. Po latach w wielu listach pisanych do brata wspomina  wsolskie wakacje. 14 IV 1957 r. napisał:  I ja wiele rzeczy wspominam ze Wsoli: tenis, ping-pongi z Olenią, Krystę (co porabia?), mam stamtąd rzeczywiście miłe wspomnienia (…), a  19 II 1967 wspominał:  Ja czasem we śnie przebywam we Wsoli wraz z Olenią i Teresą. Biografowie Wielkiego Prześmiewcy twierdzą, że to tu powstały obszerne fragmenty Pamiętnika z okresu dojrzewania i Ferdydurke. Niedaleko Wsoli (w sąsiedniej gminie Jastrzębia) leżą Bartodzieje. Mieszkała tam Krystyna Janowska, jedyna młodzieńcza miłość pisarza. Gombrowicz pamiętał ją jeszcze pod koniec życia, choć ona sama nie odwzajemniała jego uczuć. W liście do brata Jerzego z  23 I 1957 pisał:  Najbardziej interesuje mnie Krysta, moja eks-miłość. (…)Napiszcie mi coś niecoś na te tematy”. Dziś w Bartodziejach można zobaczyć jeszcze ruiny okazałego przed wojną dworu Janowskich. Pod koniec lat trzydziestych majątek Jerzego Gombrowicza podupadł. To zapewne była jedna z przyczyn rzadkich już wówczas odwiedzin Witolda. Choć cała rodzina Gombrowiczów przeżyła wojnę, do Wsoli nigdy już nie wróciła. Po przeprowadzonej reformie rolnej pałac przeszedł w posiadanie państwa. Zmienne też były jego koleje losu:  najpierw tuż po wojnie mieścił się tu posterunek MO, potem dom starców, wreszcie Dom Opieki Społecznej dla Dorosłych. W liście z 3 VII 1961 r. do brata Jerzego Witold napisał: Czasem Wsola mi się przypomina i moje z Olenią walki ping-pongowo-tenisowe (co się dzieje z tym domem teraz)? Nikt nie przypuszczał, a już na pewno nie Witold Gombrowicz, że w pałacu we Wsoli powstanie Jego Muzeum.

autor: Gomber

Wsola
Jeśli pragniesz pooddychać powietrzem Witolda Gombrowicza, przyjedź do Wsoli.
image9515

Garbarnia we Wsoli. We Wsoli jest wiele prężnie działających firm m.in. huta szkła gospodarczego, garbarnie, firma produkująca kominki, zakład garmażeryjny, hotel, sklepy spożywcze, fryzjer, kwiaciarnia.

image9832

Kościół św. Bartłomieja we Wsoli.

image9834

Ośrodek Zdrowia

image11121

Kościół we Wsoli

Więcej zdjęć ...

Pałac Gombrowiczów we Wsoli został zaprojektowany w 1914 roku. Dokonał tego wybitny architekt August Furuhjelm. Od 1926 roku byl własnością brata Witolda Gombrowicza, Jerzego. Przed wejściem znajdują się 2 lwy. Wnętrze jest bardzo dobrze zachowane - znajdują się tam oryginalne drzwi, rzeźbione sufity, sztukaterie, a także wahadłowy zegar. Przy budynku rośnie również bujny żywopłot. Przed głównym wejściem do pałacyku założony jest klomb.Pałac ten otoczony jest pięknymi roślinami i drzewami rosnącymi w jego ogrodzie. Niektóre rosnące tu drzewa objęte są ochroną jako pomniki przyrody, co wskazuje na ich podeszły wiek.   

Witold Gombrowicz podczas pobytów we Wsoli nie tylko wypoczywał, ale także pisał. To we Wsoli powstały niektóre z jego wspaniałych dzieł takie jak : „Pamiętnik z okresu dojrzewania” czy „Ferdydurke”.  Dworek ten po wojnie przestał być własnością rodziny Gombrowiczów, i już nigdy go nie odzyskali. Późniewj stał się on siedzibą Milicji Obywatelskiej ( MO ), a następnie Domu Pomocy Społecznej. Obecnie w budynku tym znajduje się Muzeum Witolda Gombrowicza.

 

Kościół we Wsoli                                                                                                                                                       Jedną z nielicznych pewnych informacji dotyczących początków tego kościoła było to, że istniał on w 1440 roku. Wiemy to z kroniki Jana Długosza. Właścicielami Wsoli byli w tym czasie Kochanowscy, krewni Jana Kochanowskiego, poety z Czarnolasu, zaś kościół był przez pewien okres własnością arian. Dewastacja kościoła nastąpiła w XVI wieku. Kolejny kościół został wzniesiony przez ówczesnego właściciela Piastowa i Wsoli czyli Krzysztofa Siemińskiego w 1629 roku. Konsekracji tego kościoła również p.w. św. Bartłomieja dokonał w 1634 roku biskup krakowski Tomasz Oborski. Był to budynek modrzewiowy, na podmurówce. Wewnątrz kościoła znajdowaly się cztery ołtarze. W następnych latach kościół był w coraz gorszym stanie. Nowy kościół we Wsoli konsekrował w 1934 roku biskup sandomierski Włodzimierz Jasiński. Obecnie kościół wsolski zbudowany jest z czerwonej cegły. Na jego wygląd składa się wiele stylów: gotycki, barokowy i romański, ale zazwyczaj określany jest jako neoromański. Kościół we Wsoli jest trzynawowy. Na przodzie kościoła znajduje się 1 wieża. Wewnątrz kościoła znajdują się polichromie ścienne oraz barokowe rzeźby.Kościół we Wsoli jest trzynawowy. Posiada on stworzone przez wybitnego artystę w tej dziedzinie Ignacego Karczewskiego przepiękne dziewięciogłosowe organy w stylu neoklasycystycznym. Są one wykonane z drewna lakierowanego ze złoconą dekoracją snycerską. W ołtarzu głównym nad tabernakulum umiejscowiona jest rzeźbiona kula ziemska. Unoszą się nad nią dwa anioły, które kierują swe dłonie w kierunku obrazu przedstawiającego Maryję. Powyżej znajduje się krzyż, a po bokach barokowe rzeźby świętych: Piotra i Pawła.

autor: raczki

    Inwestycja "Budowa Ośrodka Zdrowia we Wsoli" trwała od czerwca 2009r. do 31 sierpnia 2010r. Uroczyste otwarcie budynku miało miejsce 17 września 2010r.  Kubatura obiektu wynosi 1345 m3 w tym powierzchnia zabudowy 244,60 m2, powierzchnia użytkowa 193,03 m2. W budynku znajdują się 3 gabinety lekarskie, gabinet zabiegowy, pokój szczepień gabinet stomatologiczny, pomieszczenia sanitarne i rejestracja. Ośrodek umożliwia leczenie chorych dorosłych i dzieci, szczepienia ochronne,podstawowe zabiegi medyczne i opiekę stomatologiczną. Również w jedym z gabinetów przyjmuje ginekolog. Poziom opieki zdrowotnej z roku na rok wzrasta. Mogą z niej korzystać mieszkańcy Wsoli i okolic. W ośrodku możemy liczyć na pomoc i poardy.      W poczeklani ośrodka możemy znaleźć wiele inforamcji i ulotek, Informują nas o szczepieniach, profilaktyce, zapobieganiu, niektórych chorób.

autor: alkanado

Jednym z wsolskich zabytków jest pałac Gombrowiczów z 1914r. Był własnością Jerzego Gombrowicza, starszego brata Witolda. Po wojnie był tu posterunek MO, później dom starców i Dom Pomocy Społecznej. W 2005r. podjęto decyzję o utworzeniu w dworku muzeum Witolda Gombrowicza.

We Wsoli znajduje się także kościół w stylu romańskim pw. św. Bartłomieja. Wystrój natomiast wykonany jest w stylu późnobarokowym i rokokowym. Można tu też przejść się po parku, na którego terenie znajduje się grobowiec rodziny Gordonów de Huntley, XIX-wiecznych właścicieli Gorynia.

 

Dziewczyny z II a

 

autor: teresa

Obecny kościół we Wsoli, pw. św. Bartłomieja wzniesiony jest z czerwonej cegły i jest mieszanką stylów: gotyckiego, barokowego i romańskiego. Kościół jest trzynawowy. Na frontonie kościoła znajduje się1 wieża. Wewnątrz kościoła polichromie ścienne Jerzego Hoppera i barokowe rzeźby. Kościół posiada wykonane przez Ignacego Karczewskiego w 1887 r. dziewięciogłosowe organy w stylu neoklasycystycznym. Organy wykonane są z drewna lakierowanego ze złoconą dekoracją snycerską. W ołtarzu głównym nad tabernakulum umiejscowiona jest rzeźbiona kula ziemska. Unoszą się nad nią dwa anioły, które kierują swe dłonie w kierunku obrazu przedstawiającego Maryję. Powyżej znajduje się krzyż, a po bokach barokowe rzeźby świętych Piotra i Pawła.

 

Dziewczyny z II a

autor: teresa

 

W 1930r. zakończono budowę murowanego, kościoła w stylu neoromańskim pod wezwaniem św. Bartłomieja. Świątynia funkcjonuje do dnia dzisiejszego i jest w bardzo dobrym stanie. W budynku znajdują się wspaniałe figury, obrazy i barwne witraże. Warto zwrócić uwagę na ołtarz główny, krucyfiks i rzeźby św. Piotra i Pawła oraz tabernakulum w kształcie globu z XVIII wieku. Piękne są także ołtarze nawy prawej i lewej wykonane w stylu późnego baroku. Godne uwagi są również: feretron barokowy z obrazami matki boskiej Niepokalanie Poczętej i ś1)1). Antoniego-XVII w. Obraz św. Bartłomieja, z drugiej połowy XVIII w. – pierwotnie w ołtarzu głównym. Stację Męki Pańskiej – litografie francuskie z pierwszej poł. XIX w. Ornaty z osiemnastowiecznych tkanin eksponowane w kaplicy św. Franciszka. Organy z 1887r. a także kamienne epitafia. Nieopodal kościoła znajduje się cmentarz rzymskokatolicki.

    Wsola miała tych samych dziedziców co Piastów: Slizów, Lassotów, Ożarowskich, Zielińskich, Karwickich, Siemieńskich, Witowskich Sołtyków, Grobickich. Ostatnim Właścicielem był Jerzy Gombrowicz, który ożenił się z Aleksandrą Pruszakówną. Małżeństwo zamieszkało w pałacu ciotki Oli, następnie formalnie odkupili go od niej. Pałac ten został zaprojektowany w 1914 r. przez łódzkiego architekta fińskiego pochodzenia Augusta Furuhjelma, a wykonany przez F. Wilińskiego. Brat Jerzego- pisarz Witold Gombrowicz uwielbiał przyjeżdżać tu w wakacje. We Wsoli odpoczywał, ale także pisał. W pałacu powstały obszerne fragmenty „Pamiętnika z okresu dojrzewania” i „Ferdydurke”. Pod koniec lat trzydziestych majątek Jerzego podupadł, a Witold przyjeżdżał w odwiedziny znacznie rzadziej. Cała rodzina Gombrowiczów przeżyła wojnę, jednak nie powróciła już do majątku we Wsoli. Po wojnie pałacyk Gombrowiczów stał się obiektem państwowym. Mieścił się tam posterunek MO i Dom Pomocy Społecznej . W 2005r. pałac przekazano oficjalnie Muzeum Literatury w Warszawie. W październiku 2009r. zostało tu otworzone Muzeum Witolda Gombrowicza- drugie w świecie, a pierwsze w Europie. W muzeum znajdują się rękopisy pisarza, jego zdjęcia i rodziny Gombrowiczów, dokumenty, fajki, szachy-ulubiona gra Witolda i wiele innych przedmiotów dotyczących życia i twórczości pisarza. W budynku (a porą letnią także na zewnątrz) organizowane są koncerty, dyskusje, pokazywane sztuki. W 2011r. Muzeum w partnerstwie z Lokalną Grupa Działania "Razem dla Radomki" oraz Gminnym Centrum Kultury i Kultury Fizycznej w Jedlińsku przystąpiło do projektu „Nieakademicka szkoła twórczego pisania”, który otrzymał dofinansowanie ramach II edycji programu grantowego Akademii Orange. Projekt skierowany jest do młodzieży z gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z terenu Gminy Jedlińsk. Osoby uczestniczące w warsztatach z dziennikarstwa telewizyjnego, z zakresu tworzenia videobloga i zajęciom z nowych mediów stworzą videobloga, na którym przedstawią przebieg projektu.

    W pobliżu Muzeum Witolda Gombrowicza znajduje się Zespół Szkół Publicznych im. Witolda Gombrowicza. Na cześć patrona szkoły organizowane są przedstawienia, konkursy w ostatni dzień przed feriami. Jest to tzw. „Dzień Patrona”. Uczniowie wraz z opiekunami organizujący tę imprezę przekazują w różnych formach informacje dotyczące Gombrowicza i jego rodziny. W budynku szkoły w 2005r. została otwarta Izba Regionalna połączona z inauguracją Dziecięcego Zespołu Pieśni i Tańca „Wsolaki”. Zaśpiewali między innymi: „Zachodźże słoneczko”, „Uciekła mi przepióreczka” czy „Wyjdę ja, wyjdę”. Młodzi tancerze zaprezentowali polkę i poloneza. Opiekunką tego zespołu była wicedyrektor ZSP Lidia Perendyk. Wsolaki” powstały dzięki funduszom pozyskanym w konkursie grantowym „Działaj Lokalnie” ogłoszonym przez Polsko – Amerykańską Fundację Wolności i Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce. Organizatorzy pragnęli pozostawić urok wsi dla potomnych. Nauczycielki z tej szkoły Anna Borkowska - Szymaniak i Małgorzata Bernat, urządziły jedno z pomieszczeń w stylu wiejskiej chaty a drugie przeznaczono na muzeum regionalne. Wiele eksponatów przekazały panie Anna Krok i Teresa Okruta.

 

autor: alkanado

Wsola
Jeśli pragniesz pooddychać powietrzem Witolda Gombrowicza, przyjedź do Wsoli.
image11124

Witold Gombrowicz

Więcej zdjęć ...

Jedną z najbardziej znanych osób pochodzących ze Wsoli jest sopranistka Wioletta Chodowicz. Regularnie występuje w Operze Wrocławskiej, Teatrze Wielkim oraz w Operze Narodowej.Niedawno została laureatka Paszportu Polityki w kategorii " Muzyka poważna ". Otrzymała tą nagrodę za dwie wybitne role: w "Rusałce"  Antonina Dworaka w Teatrze Wielkim w Łodzi i w "Katii Kabanowej" Leosla Janacka w Operze Narodowej w Warszawie.Została nagrodzone za swoje wyraziste role, i, oczywiście, za piękny głos. Jest absolwentką Akademii Muzycznej we Wrocławiu, w której studiowała pod opieką profesor Agaty Młynarskiej. Jest laureatką wielu wybitnych nagród.

Kolejną, prawdopodobnie najważniejszą osobą związaną ze Wsolą jest Witold Gombrowicz. Jego sylwetki nie trzeba chyba nikomu przedstawiać, wystarczy powiedzieć, że w swoim dworze we Wsoli napisał znaczne fragmenty utworu "Ferdydurke".

(źródła: Echo Dnia; www.wikipedia.pl, materiały własne. )

autor: raczki

Liczba ludności zameldowanej na tym terenie to 1197 osób (z dnia 31.01.2011r.).

 

 

Znanymi postaciami wywodzącymi się ze Wsoli są:

Wioletta Chodowicz – solistka Teatru Wielkiego Opery Narodowej. Jest absolwentką Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu w klasie śpiewu solowego prof. Agaty Młynarskiej. Jest laureatką wielu nagród i wyróżnień m.in.: I nagrody i nagrody specjalnej w Konkursie Słowiańskiej Muzyki Wokalnej w Katowicach, nagrody specjalnej w Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. H. Darcleè w Brăila ,I nagrody i nagrody specjalna w VII Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym w Dusznikach-Zdroju. Współpracuje z Teatrem Wielkim w Poznaniu, gdzie zadebiutowała jako Hrabina w Weselu Figara Mozarta. Od 2003 jest solistką Opery Dolnośląskiej we Wrocławiu, zaś rok później, zadebiutowała na scenie Teatru Wielkiego - Opery Narodowej w Warszawie. 

Rafał Siadaczka – piłkarz, grał m.in. w Broni Radom, Radomiaku Radom, Legii Warszawa, Petrochemii Płock, Widzewie Łódź, Austrii Wiedeń. Zdobył Superpuchar Polski. W reprezentacji Polski debiutował 15 listopada 1995, a ostatni mecz w kadrze rozegrał 9 października 1999. Z przyczyn zdrowotnych (cukrzyca) był zmuszony zawiesić profesjonalną karierę, jednak nie zrezygnował z czynnej gry w piłkę.

 

autor: alkanado

Ze Wsoli pochodzi również polski piłkarz – Rafał Siadaczka ( ur. 1972r. w Radomiu ). Grał na pozycji napastnika, później obrońcy. Należał m.in. do: Legii Warszawa i Widzewa Łódź. Jest trzykrotnym Mistrzem Polski i zdobywcą Superpucharu Polski i Pucharu Ligi.

Sławną solistką operową ze Wsoli jest Wioletta Chodowicz ( ur. 1975r. w Radomiu ). Ukończyła Akademię Muzyczną im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. Jest laureatką wielu nagród      i wyróżnień. Stale współpracuje z Teatrem Wielkim w Poznaniu. Od 2003r. jest solistką Opery Dolnośląskiej we Wrocławiu. Obecnie śpiewa w Operze Narodowej w Warszawie.

autor: teresa

Najwybitniejszą postacią, która oddychała wsolskim powietrzem, jest Witold Gombrowicz (1904-1969), jeden z najbardziej znanych za granicą polskich pisarzy wspólczesnych, w Polsce twórca budzący wciąż żywe emocje, autor dzieł: Ferdydurke, Trans-Atlantyk, Ślub, Pornografia i innych.  

autor: Gomber

Wsola
Jeśli pragniesz pooddychać powietrzem Witolda Gombrowicza, przyjedź do Wsoli.

Nazwa: Hotel "Wsola"

Działalność:
Hotel "Wsola" jest obiektem dwugwiazdkowym o charakterze rekreacyjno – wypoczynkowym.

Czynne w godzinach: 24 godziny na dobę.

Adres pocztowy: 26-660 Jedlińsk ul. Warszawska 3 Wsola k/Radomia

Telefon: 48 321-58-04

E-mail: recepcja@hotelwsola.radom.pl

Nazwa: Hotel Wsola

Działalność:
Jest obiektem dwugwiazdkowym. Składa się z części rekreacyjno - wypoczynkowej i restauracyjnej.

Czynne w godzinach: Całodobowo

Adres pocztowy: Wsola ul.Warszawska 3

Telefon: 48 381 11 30

E-mail: recepcja@hotelwsola.radom.pl

Nazwa: Kratki.pl

Działalność:
Firma zajmuje się sprzedażą m.in. wkładów i pieców,elementów montażowych do kominków,kratek kominkowych wentylacyjnych.

Czynne w godzinach: poniedziałek - piątek 8-18 sobota 8 - 15

Adres pocztowy: Wsola, ul. W. Gombrowicza 4 26-660 Jedlińsk

Telefon: 792 993 222

E-mail:

Nazwa: Muzeum Witolda Gombrowicza

Działalność:
Działalność edukacyjna

Czynne w godzinach: od środy do piątku: 10:00 - 17:00; od soboty do niedzieli: 12:00 - 16:00

Adres pocztowy: Wsola ul. Witolda Gombrowicza 1, 26 - 660 Jedlińsk

Telefon: 48 321 50 73

E-mail:

Wsola
Jeśli pragniesz pooddychać powietrzem Witolda Gombrowicza, przyjedź do Wsoli.
Wsola
Jeśli pragniesz pooddychać powietrzem Witolda Gombrowicza, przyjedź do Wsoli.

Napisz do administratora


administrator@atlaswsi.pl